Staff are supported by a Senior Leadership Team (SLT) whose work is overseen by the Headmistress.

As a part of the GDST, the school’s performance is also overseen by the Directors and CEO of the Trust.

Our local Governors offer guidance, advice and a critical oversight, bringing expertise from their varied areas of specialism. We are extremely fortunate to benefit from the support of such a committed and capable team.

One of our current members of staff writes about their experience teaching here……… Croydon High’s way – and the GDST way – is so exactly representative of an ideal workplace, in my mind. The way Croydon High is concerned for mental and physical wellbeing of pupils AND staff, the way you’re open to change, the way you’re welcoming to everyone from any and all backgrounds, the way you encourage healthy discussions around accountability and how to make progress and improve… Working in this kind of environment is a DREAM. 

  • Title Name Subject
    Headmistress Mrs E Pattison
    Head of Junior School Mrs S Raja
    Deputy Head (Academic) Dr P Purvis Music
    Deputy Head (Sixth Form and Operations) Mrs S Bradshaw Religion, Ethics & Philosophy
    Deputy Head (Pastoral) Mr D King Mathematics
    Assistant Head (Extra Curricular) Mrs E Webb Drama
    Deputy Head of Junior School Miss L Threadgold
    Director of External Relations Mrs F Cook
    Director of Finance and Operations Mr J Nelson
  • Prof. R Cook
    Mrs R Evans
    Mrs G Holden
    Mrs C Gulliver, Deputy Chair of Governors
    Mrs L Lipczynski, Chair of Governors
    Mr V Varma
    Mrs E Wilson
    • Name Subject/Year Group
      Mrs C Bird Art
      Mrs A Botham PE
      Mrs K Bower KS2
      Mrs R Broyd Drama
      Mrs N Crossfield KS2
      Mrs A D’Aranjo EYFS
      Miss S Delany Music
      Mr P Eaton EYFS
      Mrs J Harrison KS2
      Mrs A Johnson KS2
      Mr D Johnston Assistant Head of Junior School (Co-curricular & Operations)
      Mrs M Krishnamurthy KS1
      Mrs C Male KS2
      Ms S Mannooch Languages
      Mrs M McKillop KS2
      Mrs J Monaghan KS2
      Mrs C Moon PE
      Mrs E Nathanael KS1
      Mrs C Pickett EYFS
      Miss L Threadgold KS2 and Deputy Head
      Mrs S Vaughan KS2
      Mr A Wilks KS2
      Mrs E Wragg KS1
    • Name Responsibility
      Mrs R Abrahams Nursery
      Mrs J Adkins After School Care Playworker
      Mrs M Bass After School Care Supervisor and Lunchtime Assistant
      Miss R Bass Teaching Assistant
      Mrs J Bullock Teaching Assistant
      Mrs S Grinham Teaching Assistant
      Mrs L Khan Lunchtime Assistant / After School Care Playworker
      Mrs K Redmond Teaching Assistant
      Mrs A Reeves Little Ivys Toddler Group Supervisor
      Mrs K Suggett Teaching Assistant
      Ms C Wilkinson-Farquarson After School Care Playworker
    • Name Responsibility
      Mrs S Garrett Receptionist & Secretary to Head of Junior School
      Mrs C Macmillan Admissions Registrar (Junior School)
      Mrs J Young Admin Assistant
    • Name Subject Additional Responsibilities
      Miss N Ahmad Mathematics Form Tutor 9A
      Mr E Baker PE Form Tutor 7B, Head of House (Curie)
      Miss N Baptist Biology, Chemistry Yeargroup 8/9 Support
      Mrs S Beck PE Head of Community, Yeargroup 10 Support
      Ms S Bhugalee Chemistry Form Tutor 8BC
      Mrs L Bowley English
      Mr C Calderwood Economics, Business Head of Economics/Business, Form Tutor L6/U6 Seacole
      Mr P Coley Physics DofE Co-Ordinator, Head of Curie House
      Mrs R Conrad Biology Head of Science, Form Tutor 10CL
      Mr C Cordes Physics  Head of Year 11
      Mrs H Corner Geography Head of Geography, Form Tutor 10JC
      Ms A Cotton English Head of English, Form Tutor 8BC
      Mr G Cowie Psychology, Sociology Head of Year 7
      Mrs P M Diez Spanish Head of Spanish, Yeargroup 8 Support
      Ms K Fenwick History, Government and Politics Head of History, Head of PHSEE, Form Tutor 10F
      Mr G Flower Latin and Classical Civilisation Form Tutor 8F, Head of House (Garrett)
      Mrs E Gell Volunteer – Positive Project and Wellbeing Garden Project
      Mrs S Gower Geography, Religious Studies Director of Sixth Form Experience and Welfare, Form Tutor L6/U6 Curie
      Ms J Greaves 3D Design and Art Form Tutor 8G
      Mrs S Grimshaw Drama Head of Drama (maternity cover), Yeargroup 7 Support
      Mrs C Hay-Senior English Yeargroup 8 Support
      Ms L Head PE Director of Sport, Yeargroup 9 Support
      Mrs H Howgego Chemistry Head of Chemistry, Form Tutor 9HK
      Miss C Howie English Second in Department, Form Tutor 7H
      Ms N Jalali English Form Tutor 10JC
      Mrs K James Biology STEM Universities Coordinator, Yeargroup 11 Support
      Ms N James Psychology, Sociology Head of Psychology & Sociology, Form Tutor L6/U6 Evans
      Mrs A Karteepan Physics Second in Department, Form Tutor 8K
      Miss S Kelly Religious Studies Head of Religious Studies,  Academic Scholars Coordinator, Form Tutor11K
      Miss S Kermani Mathematics Yeargroup 7 Support, School Timetabler
      Mrs A Kugathas Biology, Chemistry Form Tutor 9HK
      Ms S Leitner German Form Tutor L6/U6 Curie
      Mr W Leonard Mathematics Second in Department, Form Tutor 11Le, Head of House (Evans)
      Mrs S Leppala Chemistry Form Tutor 10CL, Innovation and Enrichment Lead (Science)
      Mr J Loudon Latin and Classical Civilisation Head of Classics, Yeargroup 7 Support
      Mr J Loveday Religion, Ethics & Philosophy with Politics Form Tutor 11Lo
      Mr J Mayland Computing Academic Advisor Computing, Form Tutor 7M
      Mrs L Miller PE Yeargroup 8/9 Support
      Mrs L Morgan-Collins Drama Head of Drama, (Maternity Leave)
      Mrs M Murray History Head of Year 8/9
      Ms B Nowitzke Mathematics Yeargroup 10 Support
      Mrs L Palmer Art, 3D Design Form Tutor 9PR
      Miss A Paris French Head of French, Yeargroup 9 Support
      Mr B Rew Mathematics Director of Academic Studies, Head of Mathematics, Yeargroup 11 Support
      Mrs L Ridgway French Form Tutor 9PR
      Mrs H Sharples Learning Support Head of House (Seacole)
      Mrs F Simmons Physics Head of Physics
      Mrs E Smith Art, 3D Design Head of Art & 3D Design, Director of Teaching and Scholarship, Form Tutor L6/U6 Garrett
      Mr M Suranyi Music Director of Music
      Mr R Symes German Head of German, Form Tutor 7S
      Mr J Ting Music, Computer Science Digital Lead, Form Tutor 10T
      Mrs C Tooke English Head of Year 10
      Mrs A Twinem Mathematics
      Mrs H Turner Yeargroup 7 Support, Pastoral Support
      Miss A Whittingslow PE Form Tutor 9W
    • Name Responsibility
      Mrs E Batchelor Marketing Assistant
      Miss M Bellarby Deputy Manager (Sports Club)
      Mrs J Bloxsome School Nurse
      Mr L Butler Caretaker
      Mrs B Congram Secretary to Director of Finance and Operations
      Mr M Elms ICT Operations & Development Manager
      Mr P Gridley Minibus Driver
      Mr C Grimwood Sports Club Manager
      Mr R Hammond Traffic Coordinator
      Mr S Haridasan ICT Technician
      Mrs M Humphrey Head of Progression and Futures, Head of Performance Coaching
      Mrs G Lewis Examinations, Assessment & Data Officer
      Mr A Lubinski Caretaker
      Mr L Mercer Caretaker
      Mrs R Milne Finance Assistant
      Mr L Mutti Premises Manager
      Ms A Phillips HR and Compliance Officer
      Ms W Pryce School Counsellor
      Mrs V Reeve Finance Manager
      Ms Irene Rheinberger PA to Headmistress and Office Manager
      Mrs K Roe Alumnae Relations and Events Manager
      Miss L Scotting Marketing Assistant
      Mrs S Smith Admissions Registrar (Senior School)
      Mr M Taylor Facilities & H&S Manager
      Mr J Vickery MUN Assistant
  • Name Subject
    Mrs F Moursi French
    Ms S Leitner German
    Mrs M Maquieira Spanish
  • Name
    Miss E Cahill
    Mr W Hurst
    Miss H Martin
  • Name Responsibility
    Mrs D Arun Science Technician
    Mrs A Barnett Art Technician
    Mr A Bishop External Lettings, AV Technician & Website Administrator (Self Employed)
    Mr P Coley Science Technician, DofE Coordinator
    Mrs E Deblock Teaching Assistant (SEN), Science Technician
    Miss P Salmon Science Technician
    Mrs L Tapsfield Learning Resource & Information Hub Manager
    Miss T Yam Art & 3D Design Technician
  • Name
    Mr D Cox Clarinet/Saxophone
    Mrs J Cox Flute
    Mr B Ellsbury Piano
    Mrs H Gascoyne Piano
    Mrs S Hackett Violin and Viola
    Mrs J Healey Double Bass
    Ms L Johnson Speech and Drama
    Mr C Kimber Percussion
    Mr A Moore Guitar
    Miss L Nagioff Cello/Yr 3 Cello Class
    Mr D Scott Brass
    Mrs L Strange Piano
    Miss V Walker Cello
    Miss C Wild Singing
    Mrs P Wyatt Violin and Viola